Hús
Szentmártoni Balázs 2006.02.25. 12:36
Szentmártoni Balázs
Hús
(novella)
– Márpedig akkor is azt mondom: egy jó rakétavetőnél nincs is jobb- jelentette ki határozottan Moam. A nála egy évvel fiatalabb öccse, Kuó, azonban nem hagyta magát meggyőzni.
– De a gépfegyvereket közelharcban is lehet használni!
– Igen ám, csakhogy a szükséges munícióból nagyon sokat kell venni, és ráadásul nem lehet nagy területeket elpusztítani, kivéve akkor, ha van valahol a közelben robbanó anyag. Igazán jó minőségű rakétavető felér tíz. . . nem is. . . inkább húsz gránáttal. Egy vagy két lövedék bőven elég egy katonai támaszpont lerombolásához.
Kuó, mivel nem tudott ellenérveket felhozni a gépfegyverek egyéb előnyös tulajdonságaival kapcsolatban, legyőzötten elhallgatott.
A tíz és kilenc éves fiúk egy szánalmas nádkunyhóban üldögéltek, miközben a kegyetlen, trópusi napsugarak szüntelenül égették a nádszálakat. Kintről behallatszott a falubeliek tiltakozása a nemrég érkezett adószedők ellen. Ebben az évben az adószedők kíméletlenül behajtották az egész országból azt, ami feltétlenül kellett a császári hadseregnek: az élelmet. A császárnak tudomására jutott ugyanis, hogy egy újfajta mozgalom ütötte fel a fejét, mely veszélyes népszerűségnek örvendett a szegény nép között.
– Szerinted mikor jön haza az anyánk?- kérdezte Kuó.
– Nem tudom, de nem hinném, hogy sokáig maradna.
Mire az édesanyjuk hazaért, addigra a nap már jócskán túljárt az égbolton, és kezdett besötétedni. A gyerekek megörültek, mikor látták az asszonyt, viszont szomorúan vették észre, hogy anyjuk megint nem tudott semmi ehetőt beszerezni.
– Ne aggódj anyám- vigasztalta Moam- Kuó és én segíteni fogunk neked, hiszen Vumat tábornok megígérte, amint legyőzzük a császáriakat, nyomban ad nekünk ennivalót.
– Úgy van. Kapunk puskákat és akkor lesz bum-bum-bum- mondta izgatottan Kuó, majd utánozni kezdte a modern fegyverek jellegzetes hangeffektusait.
A nő lassan elfordult. Nem akarta, hogy a fiai lássák a könnyeit. Próbált uralkodni magán, úgy válaszolt.
– Most feküdjetek le aludni! El kell mennem még valahova.
Azzal kiment a kunyhóból. A fiúk igyekeztek kényelmesen elhelyezkedni a kemény földön.
Egy közlegény jelentette Vumat tábornoknak, hogy egy nő kér bebocsátást a barakkba. A tábornok igen csak megdöbbent a hírtől, de azért beengedte a nőt. Pár perc múlva egy félelmetesen vékony, beesett arcú asszony állt előtte. A szemei mélyen ülők voltak, a melle pedig üres zacskókként lógtak rajta.
– Üljön le kérem- mondta a nőnek az íróasztala előtti székre biccentve. A nő szótlanul engedelmeskedett. A tábornok vele szemben foglalt helyet, azután köhintett egyet.
– Nos. . . miben segíthetek?
Jó ideig kínos csend ereszkedett, végül a nő megszólalt.
– Tábornok uram, kérem. . . én csak azért jöttem, mert van két fiam: Moam és Kuó. Ők olyan kicsik. Az ön csapatában harcolnak. Legyen szíve és ne engedje őket a csatába, ígérem megadok bármit csak. . . csak ne... kérem.
Képtelen volt tovább folytatni. Felzokogott. Ebben a sírásban sok minden volt; évekig tartó nyomor, az üres gyomor állandó háborgása és egyúttal a remény is. A sírás után valahogy nyugodtabbnak érezte a lelkét.
– Hát akkor tábornok úr. . . megteszi ezt nekem?
A megkérdezett nyelt egyet.
– Nem.
– Nem? - az asszony hangjában a kétségbeesés szikrája volt.
– Bármennyire is szeretnék a kérésének eleget tenni, nem lehetséges. Kevés az emberem, márpedig a győzelmünk érdekében minden harcos sokat számít.
– De hát a fiaim még csak gyerekek!
– Nem tesz semmit, különben is a fiatalok hamar megtanulnak ölni.
– Maga elmebeteg!
Vumat erre nem válaszolt. A két ember farkasszemet nézett egymással, mintha csak két hatalom ütközött volna össze. Sokáig a másik szemét nézték rezzenéstelenül. Aztán az asszony pislogott egyet, arca megenyhült, hangja elcsuklóvá vált, ahogy ezt mondta.
– Mit akar, mit tegyek?
A tábornok szája gonosz vigyorra húzódott.
– Kedvesem, ne gondolja, hogy én szívtelen ember vagyok. Természetesen megértem az ön álláspontját, és ez bizonyára fordítva is igaz. Ha akarja, a fiainak nem kell részt venniük a küzdelemben.
A nő arca pillanatok alatt felragyogott. Ennél jobb hírt még soha életében nem mondhattak neki.
– Komolyan gondolja?
– A legkomolyabban.
– Jaj tábornok úr, ön olyan jó ember, csak az istenek küldhették le hozzánk.
– De egyvalamit azért kérek öntől.
– Mi lenne az?
A másik halkan, majdhogynem néma artikulálással válaszolt.
– Magát.
Az anya, amilyen hirtelen vidult fel, olyan hamar hervadt le a mosoly az arcáról. Bizalma a tábornokkal úgy elszállt, mintha soha nem is lett volna.
– Engem?
– Igen. A félreértések elkerülése végett, én nem szándékozom megerőszakolni vagy más szégyenteljes dolgot elkövetni maga ellen. Ugyan dehogy! Én egyszerűen a testét akarom!
– A testemet? Az anya nem igazán értette, mire gondol a másik. Vumat fölállt a székéből, odasétált az asszonyhoz, és megsimogatta annak érdes bőrű karját.
– Tudja, hogy az emberi hús nagyon tápláló?
– Mit akar tenni velem?
– Fogalmazzunk úgy, hogy ön fog gondoskodni a katonák élelmezéséről.
– Hogyan?
– Az ön húsával fogjuk megetetni őket.
A nő méltatlankodva felállt. Az ajtóhoz rohant. Keze a kilincsen volt, mikor a férfi emelt hangon megszólalt.
– Figyelmeztetem! Ha most kimegy, a fiait továbbra is a hadseregem tagjaiként kezelem, és csak a szerencsém fog múlni, túlélik-e a hadjáratomat.
A zsarolás megtette a hatását.
Elengedte a kilincset, kezei ökölbe szorultak, lehajtott fejjel állt az ajtó előtt.
A tábornok tudta már, hogy győzött.
– Elmondom mit fogunk tenni. . .
Délben a katonák között futótűzként terjedt a hír: Vumat tábornok ebédet ad a katonáknak. Több se kellett azoknak, veszett hangyák módjára tódultak a barakk ebédlőjébe. Szemük, szájuk elállt a csodálkozástól. Az asztalok tányérokkal megrakva, a tányérok pedig kicsi, gőzölgő húsdarabokkal voltak tele. Egymást félrelökve, eltaposva rohanták meg az asztalokat.
A tény, miszerint ebédet kapnak egy csoda erejével ért föl a számukra, de mikor látták ennek megvalósulását, úgy érezték az álmuk vált valóra.
Észre sem vették a beszédet mondó vezetőjüket.
– Látjátok bajtársak, mily jutalmat kaptok, ha engem szolgáltok?!
Az etióp katonák nem kérdezték meg, honnan van a hús.
2006.február 22.
|